Veneilyn viikkokatsaus 35/2026: Superleiri kokosi juniorit ja maajoukkueen yhteen
Veneilyn viikkokatsaus kokoaa yhteen edellisen ja alkaneen viikon kilpailut sekä muut ajankohtaiset veneilytapahtumat.
Superleiri kokosi juniorit ja maajoukkueen yhteen
Purjehduksen ensimmäinen Superleiri järjestettiin Helsingin Lauttasaaressa 22.-23. elokuuta. Leirille osallistui yli 80 nuorta purjehtijaa, ohjaajaa, valmentajaa, seuratoimijaa ja huoltajaa ympäri maan.
Lauantaiaamusta sunnuntai-iltaan oli sekä yhteistä että eri kohderyhmittäin järjestettyä ohjelmaa J70-purjehduksesta luokkakokeiluihin, luennoista työpajoihin. Entiset ja nykyiset maajoukkuepurjehtijat olivat vahvasti mukana viikonlopun toteutuksessa.
– Ensimmäiset fiilikset viikonlopusta ovat mahtavat! Päätavoite Superleirille oli tuoda eri-ikäisiä junioripurjehtijoita ja taustahenkilöitä yhteen sekä luoda kohtaamisia kokeneempien purjehtijoiden kanssa. Osallistujista välittyi fiilis, että tällaisia tapahtumia kannattaa ehdottomasti järjestää uudestaan. Luemme palautteet huolella ja kehitämme tapahtumaa ensi vuoteen. Lämmin kiitos kaikille osallistuneille, SPV:n valmennuspäällikkö Tapio Nirkko kommentoi.
Artikkelikuva: Pepe Korteniemi

HSS 133 Years Baltic Classic Masters Champagne Regatta purjehdittiin viikonloppuna
HSS 133 Years Baltic Classic Masters Champagne Regatta purjehdittiin viikonloppuna Helsingissä Liuskasaaren edustalla. Tapahtuma on Helsingfors Segelsällskap HSS:n järjestämä klassikkopurjehdustapahtuma, joka kuuluu Baltic Classic Masters -sarjaan.
6mR -veneluokassa ratkottiin myös Suomen mestaruudet, ja voittoon purjehtivat Catharina Sandmanin johdolla Staffan Lindberg, Hemming Hanses, Sandra Sonneborn ja Leo Pahlman.
Kaikki tulokset täällä. Lue lisää Champagne Regatasta täällä.
Avomeripurjehtijat Suomenlahtea ylittämässä Helsinki-Tallinna Racessa
Suomenlahden suurin avomeripurjehdustapahtuma Helsinki-Tallinna Race kokosi viikonloppuna yli 100 venekuntaa ylittämään Suomenlahtea. Kilpailu alkoi Hernesaaren edustalta ja päättyi Tallinnan Kalev Jaktklubille.
Helsinki-Tallinna Racen ydin on yöpurjehdus ja Suomenlahden ylitys elokuisessa pimeydessä on aina elämys. Tämän vuoden kilpailu tarjosi purjehtijoille monipuoliset olosuhteet. Suomenlahdella saatiin nauttia ajoittain erittäin kevyistä tuulista, mikä vaati venekunnilta kärsivällisyyttä. Tunnelmaa lisäsivät horisontissa näkyneet ukkossolut sekä yön pimeydessä taivaalla loistaneet lukuisat tähdenlennot.
Maaliin saapui 125 venettä. Kisan tulokset löytyvät täältä.
Tällä viikolla:
Suomalaispurjehtijat valmiina MM-kisaviikkoon Dublininlahdella
ILCA 7 -luokan MM-kilpailut alkavat tiistaina 25.8. Dun Laoghairessa, joka on yksi Irlannin tunnetuimmista kilpapurjehduskeskuksista. Dublininlahti on laaja ja avoin purjehdusalue, jossa purjehtijat joutuvat sopeutumaan vaihteleviin tuuli- ja aallokko-olosuhteisiin. Vallitseva lounaistuuli ja vuorovesivirtaukset lisäävät kilpailun taktista haastetta ja tekevät alueesta arvostetun kilpapurjehduspaikan.
Suomen maajoukkuepurjehtijoista mukana ovat kaikki ILCA 7 -luokan purjehtijat: Valtteri Uusitalo, Nooa Laukkanen ja Kaarle Tapper.
Lue ennakkotunnelmat tästä.
Purjehdusliigan toinen semifinaali 28.-30.8.
Purjehdusliigan toinen semifinaali järjestetään Helsingissä HSK:n vesillä tulevana viikonloppuna. Kisan kuusi parasta etenee finaaleihin, jotka purjehditaan Lahden satamassa Sibeliustalon edustalla 18.–20. syyskuuta.
Purjehdusliigassa on mukana yhteensä 18 seuraa lähes 30 eri joukkueen voimin, ja purjehtijoiden taso ja kokemus vaihtelevat aktiiviharrastajista kansainvälisen tason kilpailijoihin.
Joukkueet tavoittelevat samalla paikkoja kansainvälisiin Sailing Champions League -kilpailuihin sekä Pohjoismaiseen Nordic Sailing League Final -mestaruuskilpailuun, joka purjehditaan tänä vuonna Ahvenanmaalla 25.–27. syyskuuta.
Rataveneilyn SM-kausi päättyy Imatralla
Rataveneiden viimeiset SM-osakilpailut ajetaan tulevana viikonloppuna Imatralla, Vuoksella Ravintola Sulan edustalla. Uudet Suomen mestarit kruunataan GT10, GT15, GT30 ja F4-luokissa. Tapahtumaan on vapaa pääsy ja varikolla pääsee tutustumaan tiimeihin ja kalustoihin. Seuraa tapahtumaa Facebookissa ja time4.racing:ssä
Formula 2 MM-sarja jatkuu Italiassa San Nazzarossa
Suomalaisvärejä viikonlopun kilpailussa edustaa Roope Virtanen. Roopen tavoitteena on ajaa aika-ajojen viimeiseen Q3-osioon ja startata hyviltä paikoilta podiumkamppailuun. Tapahtuman livelinkkejä jaetaan Facebookissa.
Musiikkia ja lasten ohjelmaa Itämeripäivässä 27.8.!
Tervetuloa juhlimaan Itämeripäivää Helsingin Kansalaistorille, Musiikkitaloon, Oodiin sekä Finlandia-taloon Itämeripäivänä 27.8. kello 11-18! Maksuton Itämerifest kutsuu viettämään kesäpäivää musiikin, makuelämysten, työpajojen, pelien ja Itämeri-aiheisen tiedon parissa.
Lue lisää: itameripaiva.fi
Haukilahden satamasta löydät Espoon Merenkävijät esittelemässä junioritoimintaansa. Menossa mukana on myös SPV:n Lastenmaailma, jossa hauskaa tekemistä! Katso EMK:n ohjelma tästä.
Muuta:
Elokuun kaikille avoimet ja ilmaiset Yhdessä vesille -tapahtumat
Tervetuloa juttelemaan ja tutustumaan veneilyyn ja veneseuroihin! Veneseurojen Yhdessä vesille -tapahtumat ovat hieno mahdollisuus jutella seurojen ja veneilijöiden kanssa ja saada arvokasta tietoa veneilystä ja seuratoiminnasta. Maksuttomat ja kaikille avoimet tapahtumat tuovat yhteen niin kokeneet vesilläliikkujat, ensikertalaiset, lapset kuin aikuisetkin, kaikki ovat tervetulleita nauttimaan veneilystä!
Elokuun tapahtumat:
- Turun Työväen Pursiseuran avoimet ovet Pitkäkarissa 30.8. klo 11.-16. Lue lisää.
Lämpimästi tervetuloa mukaan! Lue lisää kaikista tapahtumista täältä.
Äänestä Vuoden 2027 vierasvenesatamaa!
Äänestyksessä veneilijät pääsevät arvioimaan satamia helppokäyttöisessä Nautics Sailmate -sovelluksessa. Vuoden vierasvenesatama palkitaan erikseen sekä rannikkoalueelta että Järvi-Suomesta. Äänestyksessä huomioidaan 1.6.–30.9.2026 annetut arviot ja palautteet.
Tee arviosi kesän veneretkillä heti vierailun yhteydessä! Osallistujien kesken arvotaan lippuja Vene 27 Båt -messuille. Lue lisää ja lataa sovellus.


Haluatko mukaan Veneilyn viikkokatsaukseen?
Viikkokatsaus tarjoaa tiiviin katsauksen alkavan viikon tapahtumiin, nostaa esiin tunnelmia kentältä sekä kokoaa yhteen edellisviikon kilpailujen ja tapahtumien tuloksia.
Täytä tiedotuslomake tai lähetä lyhyt uutinen (kuvineen ja mahdollisine linkkeineen) sähköpostitse osoitteeseen mari.lohisalo@spv.fi maanantaisin klo 12 mennessä.
Viikkokatsauksen voi myös tilata omaan sähköpostiin uutiskirjeenä. Katsauksen avulla pysyt kyydissä veneilykesän tärkeimmistä hetkistä – olit sitten kilpailija, seuratoimija tai lajista kiinnostunut harrastaja.
