27.07.2021

Sekä Tapper että Tenkanen viidentenä – Kurtbay/Keskinen starttaa olympialaiset huomenna

Tuula Tenkanen purjehti tiistaina sijat viisi ja kolme. Hän nousi Laser radial -luokan kokonaistilanteessa viidenneksi.

– Tänään tuuli edelleen maalta. Olimme vähän kauempana rannasta, ja rata-alueella oli terävä aallokko. Lähtöjen aikana oli isoja tuulenvoimakkuuseroja ja -käännöksiä. Tuulenvoimakkuus vaihtui toisessa lähdössä paljon, kun ensimmäisellä vastatuulella tuuli tosi vähän ja toisella vastatuuliosuudella oli puuskissa varmaan yli 10 metriä sekunnissa, Tenkanen sanoo.

– Starttini eivät olleet superhyviä, mutta otin ne hyvästä paikasta, joten pääsin jatkamaan siitä hyvin.

Laser-luokissa on huomenna huilipäivä.

– Teen huomenna palauttavaa treeniä ja lepäilen. Katson Sinemin ja Akselin kisaa, jos se onnistuu. Sen jälkeen purjehdin kaksi päivää ja neljä lähtöä vielä mahdollisimman hyvin (ennen mitalilähtöä).

Kaarle Tapper on kuuden lähdön ja kolmen purjehduspäivän jälkeen Laser standard -luokassa viidentenä. Hän purjehti tänään sijat 11, 8 ja 29.

Laser-miehillä oli todella pitkä päivä, kun he olivat vesillä kaikkiaan seitsemän tuntia. Päivä oli pilvisestä säästä huolimatta kuuma.

– Tänään oli ihan peruspurjehdusta. Viimeinen lähtö oli multa huono, mutta muuten ihan hyvää purjehdusta. Olosuhteissa oli jonkin verran vaihtelua, mutta aika perusasioista homma oli kiinni tänäänkin, Tapper kertoo.

– Huomisen välipäivän otan palauttavan treenin ja levon kannalta. En ole miettinyt loppuviikkoa vielä tarkemmin. Pitää vain yrittää purjehtia hyvin, niin eiköhän se riitä aika korkealle.

Sinem Kurtbay ja Akseli Keskinen aloittavat olympiapurjehduksensa huomenna. ”Lentävässä” Nacra 17 -luokassa kilpaillaan päivittäin kolme lähtöä, ja sääennuste lupailee huomiselle vauhtia.

Kurtbay ja Keskinen ovat olympialaisten ensikertalaisia, mutta Enoshimassa heillä on harjoituskokemusta paitsi parin vuoden takaa, myös tältä kesältä useiden viikkojen ajalta.

– Treenimme lähtivät täällä tosi hyvin käyntiin, ja olemme pärjänneet myös treenikiroissa erittäin hyvin, Keskinen sanoo.

– Olemme tyytyväisiä treenijaksoon, ja myös veneen suhteen on kaikki kunnossa. Keli vaihtelee kisan aikana varmasti moneen kertaan, joten otamme vastaan sen, mitä tulee. Ensohimalle tyypillisessä aallokossa olemme aika hyviä. On vain hauskaa kokeilla rajoja, Kurtbay jatkaa.

Varsinaista tulostavoitetta kaksikko ei ole asettanut olympialaisin.

– Yritämme vain purjehtia niin hyvin kuin olemme purjehtineet tähänkin asti. Katsotaan, miten pitkälle se vie, kippari Kurtbay miettii.

Myös Tuuli Petäjä-Sirénin RS:X-luokka palaa välipäivän jälkeen starttiviivalle. Keskiviikon ohjelmassa on kolme lähtöä.

 

Seuraa olympiapurjehdusta suorana trackerista SPV:n sivuilta.

Yle näyttää TV:ssä ja Areenassa olympiapurjehdusta päivittäin. Katso ohjelma täältä.

Tulokset löytyvät World Sailingin Tokio 2020 -sivuilta.

Kuvat: Sailing Energy / World Sailing ja Jesse Väänänen/Olympiakomitea



``