Seurallesi enemmän tukea aluejohtajalta!

Seurojen tukea pyritään parantamaan tehostamalla liiton ja aluejohtajien välistä yhteistyötä. Järjestötoimikunta ja aluejohtajat pitivät ensimmäisen yhteisen kokouksensa tiistaina 15.5. ja yhteiskokouksia aiotaan jatkaa. Tavoitteena on panostaa viestintään sekä edistää seurojen etuja paremmin.

Aluejohtajat ovat suuri voimavara liitolle sekä seuralle. Nyt aluejohtajat tuodaan lähemmäs SPV:n päätöksentekoa ja hallitustoimintaa. Aluejohtajien toimintaan panostetaan enemmän ja tavoitteena on saada aluejohtajat jalkautumaan myös omalle alueelleen tiiviimmin. Seurallasi on aluejohtajan kautta mahdollista tehdä nostoja suoraan liitolle ilman turhia kiertoteitä. Seurojen on suositeltavaa osallistua alueensa kokouksiin, sillä sitä kautta kokouksen päätökset ja nostot kulkeutuvat kätevästi myös liiton tietoon!

Espoon aluejohtaja haussa! 
Ehdotuksia otetaan vastaan: toimisto@spv.fi

Ota rohkeasti yhteyttä aluejohtajaasi!

ALUEJOHTAJAT:

Suomenlahden itäosan vesistöalue (Virolahti-Sipoo)
Martti Laisi
0400 655 501
martti@laisi.net

Suomenlahden keskiosan vesistöalue (Helsinki)
Juha Vuorinen
0400 208 548
juha.vuorinen@paperdreams.fi

Länsiturunmaan keskiosan vesistöalue (Västra Åboland), saaristokunnat
Erik Nordenswan
0400 617 749
eriktnordenswan@gmail.com

Läntisen Suomenlahden vesistöalue (Espoo, Hyvinkää, Kauniainen, Kirkkonummi, Vantaa)
Anders E. Grandell
0400891152
anders.grandell@kolumbus.fi

Saimaan vesistöalue
Antti Kaipainen
040 586 4457
antti@anttikaipainen.fi

Läntisen Suomenlahden vesistöalue (Inkoo-Perniö)
Frej Werner
040 526 7195
frej.werner@gmail.com

Turun veneilyalue
Katja Rytkönen
044 376 2666
katja.rytkonen@turunpursiseura.fi

Ahvenanmaa
Björn Tennström
040 732 5843
bjorn.tennstrom@aland.net

Perämeren eteläosan vesistöalue
Johan Nyberg
040 022 9224
johan.nyberg@anvianet.fi

Keitele – Päijänteen vesistöalue
Ismo Glans
040 771 6859
ismo.glans@gmail.com

Pohjanlahden keskiosan vesistöalue (Merenkurkun veneilyalue)
Peter Remahl
050 526 2802
remahl@mac.com

Perämeren, Kemijoen ja Oulunjoen vesistöalue ja Lappi
Matti Ylipiessa
045 134 6090
info@nordbooks.fi

Hämeen vesistöalue
Reijo Manninen
0400 817334
reijo.manninen@tans.fi

Selkämeren vesistöalue
Jani Konsi
040 829 1454
jani.konsi@mvs.fi

***

Mera stöd av de regionala cheferna för din förening!

Förbundet försöker förbättra stödet till föreningarna genom att  effektivera samarbetet mellan förbundet och de regionala cheferna. Organisationskommittén och regioncheferna höll sitt första gemensamma möte tisdagen 15.5. och vi avser fortsätta att arrangera dessa möten. Målet är att satsa på kommunikation och att hantera föreningarnas intressebevakning ännu bättre.

De regionala cheferna är en viktig resurs för förbundet och föreningarna. Nu kommer de att jobba närmare samman med beslutsfattandet och styrelsearbetet. Vi satsar mera på regionchefernas verksamhet och målet är att också få dem att intensifiera kontakterna till föreningarna inom det egna området.  Din förening kan  via regionchefen få ärenden behandlade av förbundet utan onödiga omvägar. Vi rekommenderar att föreningarna deltar i det egna områdets möten för mötenas beslut ger förbundet bättre information om områdets behov och önskemål.

Var modig ocn  kontakta din regionala chef.

Vi söker en regional chef för Esbo!
Förslag tas emot: toimisto@spv.fi